Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petrova bouda, jasný příklad špatně nastaveného památkového systému

24. 8. 2012
Dnes jsem si přečetl článek, ve kterém se píše, že krajský úřad zrušil pokutu milión korun pro vlastníka trosek Petrovi boudy firmu Snowy Chalet. Nedalo mi to a rozhodl jsem se napsat tento článek.
Rád bych se zamyslel nad tím, proč Petrova bouda dopadla tak jak dopadla, a také proč nějaké trosky jsou ještě pořád kulturní památkou.
Po celé ČR je spousta objektů, které mají nálepku kulturní památka. Bohužel jejich stav je často velice žalostný. Proto se tak zamýšlím, proč někdo zachrání budovu před demolicí a pak se o ni nestará, takže stavba v podstatě spadne sama?
Myslím si, že pokud památkový úřad vyhlásí budovu kulturní památkou, tak by ale měl mít už v tu chvíli jasný projekt na rekonstrukci budovy. Není přece možné, abychom říkali, že budova je památkou, když je často spíše ohyzdným monstrem.
Pokud máme nějaký zákon, který bude budovu chránit, tak také ale musí být donucovací prostředky, které donutí majitele stavby doopravdy z budovy tu památku udělat.
V případě Petrovi boudy je evidentní, že celý systém vůbec nefunguje. Jak je možné, že vlastník si koupil Petrovu boudu již v roce 2009, bouda už v této době byla v naprosto havarijním stavu, a 2 roky na ni v podstatě nesáhl?
A co hůř, památkový úřad si teď stěžuje, že současný vlastník boudu nezabezpečil před dalším chátráním. Ale Petrovka byla vyhlášena za kulturní památku již v roce 1992, to je dlouhých 17 let, po které bouda za předchozího vlastníka chátrala a památkáři nedělali nic…
Je možné, že díky špatně nastavenému systému ani nemohli, ale to jen poukazuje na to, že by se v ochraně památek měly udělat razantní změny, protože se jinak může stát, že takto postupně přijdeme o další kulturní dědictví předchozích generací.
To, že krajský úřad dokonce zrušil pokutu pro současného vlastníka, čímž vlastně řekl, že na stavu, v jakém je teď Petrova bouda, nemá žádnou zásluhu, je naprosto skandální, ještě když si každý rozumný člověk domyslel, proč vlastně Petrovka shořela.
Rád bych také napsal pár řádků o mém názoru na budoucnost místa, kde teď jsou rujny.
I když z původní Petrovky toho moc nezůstalo, tak i nadále jsou ruiny kulturní památkou, to si myslím, že je špatně.
Majitel by zde rád postavil boudu novou, s ubytováním a restaurací, plány které ovšem předkládá neprošly schválením, protože jsou prý moc volnou podobou původní Petrovi boudy. To mi přijde absurdní, úřady by si přály, aby majitel využil co nejvíce z trosek, které po Petrovce zůstaly, to je ale určitě hodně finančně nákladné a mohlo by se tak stát, že majitel si investici rozmyslí a zůstanou tam jen trosky, jak je tomu na mnoha místech ČR.
Nebylo by lepší většinu trosek nejprve odklidit a využít třeba jen nějaký původní základ? Bylo by přece zajímavé, kdyby zde vyrostla zcela nová horská bouda a ne nějaká kopie něčeho, co už je prostě nenávratně ztraceno? Nikdy zde už prostě Petrova bouda nebude, i kdyby se architekti rozkrájeli.
Osobně bych byl rád, pokud bych se mohl jít ubytovat do horské boudy, která bude splňovat všechny náležitosti tradiční horské boudy, ne nějaké moderní hrůzy, ale aby to prostě byla nová bouda, bez jakýchkoli pokusů o kopii té původní.

Snad tímto článkem nikoho moc nepohorším, ale věřím, že podobný názor má hodně lidí, a je na čase si uvědomit, že pro záchranu Petrovi boudy někdo nedělal tolik, co měl a už je prostě pryč, proto dejme šanci novému projektu a nebo celé místo odkliďme a ponechme přírodě jako v místě bývalé Klínové boudy…
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood squeezing: What is ordinary

(ASondriffswino, 29. 7. 2018 0:44)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-france-2/